Wednesday, April 13, 2016

FINDING RATES- mini assignment

Use a store flyer,  Grocery Flyer app (REEBEE), or the internet to find 10 prices that are written as rates.  For example, you might find 2 for $1.35, or 1 L for $1.99.  Convert each price into several other unit rates.  Which rates are more useful to write as unit rates?  Which rates are not useful as unit rates?


For example:


I found a 8.87 L container of liquid laundry detergent that cost $11.94 and does 200 loads.  There are a few different unit rates I could calculate.


1 L costs $1.35

0.74 L costs $1

1 load costs $0.06.



No comments:

Post a Comment